A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Побузької селищної ради Голованівського району Кіровоградської області

4 січня світова спільнота відзначає Всесвітній день азбуки Брайля.

Дата: 04.01.2022 11:04
Кількість переглядів: 48

Фото без опису

Цей день встановлений Резолюцією ГА ООН у грудні 2018 року не випадково, адже на 4 січня 1809 року припадає день народження Луїса Брайля – творця унікального рельєфно-крапкового шрифту, яким користуються незрячі люди в усьому світі протягом кількох століть.

Дуже важливою потребою у житті сучасної незрячої людини є забезпечення доступу до друкованої інформації, а це, передусім, видання у доступних форматах, зокрема шрифтом Брайля.

В Україні за державні кошти (на тендерних засадах) забезпечується видання чітко визначеного переліку підручників для закладів загальної середньої освіти, які друкуються шрифтом Брайля (для незрячих школярів) та збільшеним шрифтом (для учнів зі зниженим зором). І це, на жаль, на сьогодні єдина програма, яка підтримується державою з освітньою метою. Студенти із порушеннями зору, які продовжують здобувати освіту в професійно-технічних чи вищих навчальних закладах, практично позбавлені гарантованої можливості користуватися підручниками та навчальними посібниками у доступних форматах, найчастіше врегулювання цих питань перекладається на заклади професійно-технічної та вищої освіти. Не кращою є й ситуація з виданням художньої літератури, до якої люди з порушеннями зору також не мають в Україні належного доступу. Тобто, державою забезпечується лише мізерний відсоток літературних видань від необхідних потреб людей із порушеннями зору. І, переважно, це навчальні підручники для закладів загальної середньої освіти.

Значна кількість книг для художнього читання видається шрифтом Брайля, збільшеним шрифтом та у звукових форматах за кошти меценатів та національних, муніципальних чи міжнародних грантодавців за ініціативи громадських організацій людей з інвалідністю по зору.

Станом на 2019 рік шрифтом Брайля в Україні видавалося в середньому 10-15 найменувань книг художньої літератури на рік, видання книг в універсальному дизайні (одночасно шрифтом Брайля та збільшеним шрифтом) близько 5-7 книг на рік. У 2020-2021 роках ситуація із виданням художньої літератури у доступних форматах для осіб із порушеннями зору стрімко погіршилася через ситуацію із пандемією Covid-19 та неспроможність фінансування меценатами, благодійниками і грантодавцями цієї сфери. Видання літератури для дитячого читання громадські організації намагаються забезпечувати самотужки, але книжок для літературного читання учнів також вкрай не вистачає.

Обмежена можливість доступу до друкованої інформації, виданої (відтвореної) шрифтом Брайля, негативно впливає на рівень грамотності писемного мовлення незрячих людей в Україні.

На фото блакитно-фіолетових відтінків напис: 4 січня - Всесвітній день азбуки Брайля і зображення розгорнутої книги, на якій видно крапковий напис "Happy" і руки, які його читають у книзі.


« повернутися

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень